30 września 2024r. był wyjątkowo uroczystym dniem w historii Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bieżuniu. Tego dnia cała społeczność szkolna obchodziła Święto Szkoły, które łączyło w sobie kilka ważnych rocznic: 307. rocznicę urodzin Andrzeja Zamoyskiego, 105. rocznicę nadania Powszechnej Szkole w Bieżuniu jego imienia oraz 100. rocznicę nadania pierwszego sztandaru („Zgodnie z dekretem o Obowiązku Szkolnym z 7 lutego 1919r. bieżuńską szkołę zakwalifikowano jako 7-klasową Publiczną Szkołę Powszechną. Szkole nadano imię Andrzeja Zamoyskiego” - czytamy w 3. numerze Bieżuńskich Zeszytów Historycznych.)
Uroczystość zainaugurowała Msza Święta w Kościele w Bieżuniu w intencji społeczności szkolnej. Dalsze obchody „Święta Szkoły” odbyły się w hali sportowej w obecności zaproszonych gości, z którymi łączą nas szczególne więzy i ścisła współpraca- przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy w Bieżuniu, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i jego oddziału Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu, Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Orkana w Bieżuniu, Samorządowej Szkoły Podstawowej w Sławęcinie, Rady Rodziców oraz przyjaciół szkoły, którzy wielokrotnie wspierali nasze działania, okazując wielkie serce i pomoc, na które zawsze mogliśmy liczyć.
Akademia w wykonaniu uczniów naszej szkoły przeniosła nas w czasy Oświecenia i sentymentalną podróż ścieżkami życia patrona szkoły Andrzeja Zamoyskiego. Hasło: „Zawsze będę szukał tego, co będę uważał za najkorzystniejsze dla mojej ojczyzny” - to odpowiedź Andrzeja Zamoyskiego na niecne prośby carycy Katarzyny.
W związku z niezwykłą 100. rocznicą nadania sztandaru Powszechnej Szkole w Bieżuniu- krótką jego historię przedstawił w swojej prelekcji p. Jerzy Piotrowski, wprowadzając w pełen wzruszeń, zadumy i refleksji nastrój wspomnień p. Lucyny Ratki-Filarskiej, ówcześnie 10-letniej uczennicy- świadka i uczestniczki wydarzeń związanych z dziejami pierwszego sztandaru.
Jej niezwykłe wspomnienia pozwoliły słuchaczom przeżyć wiele wzruszających chwil i współodczuć radość, dumę, ogromne oddanie i zaangażowanie oraz cudowną atmosferę towarzyszącą nadaniu pierwszego sztandaru- symbolu wartości, tradycji i jedności każdej szkoły.
Ważnym wydarzeniem tej uroczystości było dla całej społeczności szkolnej, a szczególnie pierwszoklasistów i ich rodziców, złożenie ślubowania uczniów klas pierwszych, którzy zobowiązali się do sumiennej nauki, szacunku dla innych i dbałości o dobre imię naszej szkoły. Tym samym zostali przyjęci w poczet uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bieżuniu.
Refleksje, podziękowania, życzenia i cukierki dla wszystkich zakończyły część oficjalną. Uczniów czekały jeszcze wybory do Samorządu Szkolnego i imprezy klasowe z okazji Dnia Chłopaka.
Ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci i historii naszej szkoły.